
Kód projektu: SKHU/WETA/1901/4.1/040
Názov projektu: Kultúrne aspekty v cezhraničnej spolupráci
acronym: KACS
Projekt je zameraný na posilnenie cezhraničnej spolupráce dvoch partnerov mesta Nesvady a obce Nagyigmánd. Témou rozšírenia a posilnenia spolupráce je kultúra, tradície a remeslá. Jedná sa o prvky, ktoré sú síce v slovenskom aj maďarskom národe prítomné, avšak každý ich pozná len z hľadiska bežných podujatí, kde sú prezentované. Pritom kultúra má viacero aspektov, vďaka ktorým dokáže spojiť oba národy. Kultúra a remeslá sa stali artiklom, ktorý putoval cez hranice. Túto skutočnosť môžeme pozorovať z hľadiska histórie (spoločný štát do roku 1918), ale aj z hľadiska pohnutých násilných udalostí – násilné vysťahovanie obyvateľov dedín na juhu Slovenska do Maďarska v roku 1947. Takto sa kultúra a remeslá navzájom premiešali a takto vzniklo aj partnerstvo medzi obcami Nesvady a Nagyigmánd.
V súčasnosti pozorujeme, že určité prvky sa z oboch obcí, oboch národov vytrácajú. Vytráca sa záujem o minulosť. Obyvatelia strácajú kontakt s druhou stranou hranice. Aj partnerstvo sa stalo skôr inštitucionalizované – zamerané na obce a ich predstaviteľov. Tieto negatíva pomôže projekt zmeniť. Priestor vidíme v nasledovných oblastiach: zblíženie sa obyvateľov pohraničných obcí; oprášenie jazykových vedomostí – slovenčiny v Maďarsku a maďarčiny na Slovensku; spoznanie aspektov kultúry a remesiel, nielen z hľadiska prezentácie, ale aj odbornej stránky – ako a prečo vznikli, čo znamenali. Pre obce to bude znamenať otvorenie možností pre ďalšiu spoluprácu. V tomto aspekte sa dostáva do popredia spôsob, akým to dosiahnuť a to je cez organizovanie spoločných táborov, festivalov. Týmto sa podarí naplniť hlavný cieľ projektu: Rozšíriť a posilniť cezhraničnú spoluprácu obcí a ich občanov na báze spoznávania kultúrnych prvkov dvoch susediacich národov.
Strategický cieľ:
Rozšíriť a posilniť cezhraničnú spoluprácu obcí a ich občanov na báze spoznávania kultúrnych prvkov dvoch susediacich národov.
Čiastkové ciele:
1) Spolupráca samospráv Nesvady a Nagyigmánd za účelom vytvorenia posilnenia partnerstva a prepojenia v pohraničí.
2) Vytvorenie priestoru na vzájomnú komunikáciu a spoznávanie sa mladých ľudí a posilnenie poznania jazyka druhého národa.
3) Realizácia festivalov spájajúcich kultúru, tradície a menšiny v aspekte zlepšenia vzťahov a posilnenia spolupráce občanov pohraničia.
4) Zlepšenie úrovne cezhraničnej spolupráce plánovaním aktivít do budúcnosti.
5) Využitie prezentácie kultúry, tradícií a remesiel pre zachovanie tohto nehmotného dedičstva dvoch národov a jeho zachytenie v obrazovej forme.
Strategický a čiastkové ciele reflektujú a napĺňajú priority a ciele Fondu malých projektov, Prioritná os 4 – Podpora cezhraničnej spolupráce orgánov verejnej správy a osôb žijúcich v pohraničnej oblasti, Špecifický cieľ 4.1 – Zlepšenie úrovne cezhraničnej medziinštitucionálnej spolupráce a rozšírenie cezhraničnej spolupráce medzi občanmi. Projekt sa zameriava na organizovanie spoločných festivalov, na vytvorenie a posinenie cezhraničnej spolupráce obcí a občanov. Formou spoločných podujatí, sa podarí spojiť dva národy, pripomenúť si ich spoločnú minulosť a navnadiť mladých ľudí, aby sa stali budúcnosťou novovybudovaných vzťahov medzi obcami. Tým dôjde k lepšej úrovni dvojjazyčnej výmeny v národnostne zmiešanom území.
www.skhu.eu https://rdvegtc-spf.eu/
Fotodokumentácia:
Remeselnícky tábor
Kultúra tradície a menšiny
Nová kultúry, nové nápady, nová spolupráca
Projekt kódszáma: SKHU/WETA/1901/4.1/040
Projekt címe: Kulturális szempontok a határokon átnyúló együttműködésben
acronym: KACS
A projekt célja két partner határokon átnyúló együttműködésének erősítése. Az együttműködés bővítésének és megerősítésének témái a kultúra, a hagyományok és a kézművesség. Bár olyan elemekről van szó, melyek mind a szlovák, mind a magyar nemzetnél jelen vannak, de az emberek csak a szokásos rendezvények kapcsán ismerik őket, ahol bemutatásra kerülnek. Ugyanakkor a kultúrának több aspektusa is van, minek köszönhetően képes összekapcsolni a két nemzetet. A kultúra és a kézművesség a határon átnyúló elemek. Ezt a tényt a történelem szemszögéből vizsgálhatjuk (közös állam 1918-ig), de a turbulens erőszakos események szempontjából is - a Szlovákia déli részén élőlakosság erőszakoskilakoltatását Magyarországra 1947-ben. Így keveredtek egymással a kultúra és a kézművesség, és így jött létre a Naszvad és Nagyigmánd községek közötti partnerség is.
Jelenleg megfigyelhetjük, hogy egyes elemek eltűnőben vannak mindkét község, mindkét nép mindennapjaiból. Csökken az érdeklődés a múlt iránt. A lakosok elvesztik kapcsolatukat a határ másik oldalán élőkkel. A partnerség is egyre inkább intézményesítetté vált - az önkormányzatokra és képviselőkre irányult. Ezen negatívumok megváltoztatásában segít a projekt. A következő területeken látunk lehetőségeket: a határ menti lakosok konvergenciája; a nyelvtudás felfrissítése–a szlováké Magyarországon és a magyaré Szlovákiában; a kultúra és a kézművesség szempontjainak megismerése, nemcsak a prezentáció, hanem a szakma oldaláról is - hogyan és miért jöttek létre, mit jelentettek számunkra. Az önkormányzatok számára ez a további együttműködés lehetőségeinek megnyitását jelenti. Ebben a tekintetben a megvalósítás módja kerül előtérbe - közös táborok, fesztiválok szervezése. Ezáltal a projekt fő célja érhető el, mely a következő: Azönkormányzatok és polgáraik közötti, határokon átnyúló együttműködés kiterjesztése és megerősítése a két szomszédos ország kulturális elemeinek megismerésére alapozva.
Stratégiai cél:
Az önkormányzatok és polgáraik határon átnyúló együttműködésének bővítése és erősítése a két szomszédos nemzet kulturális összetevőinek megismerése alapján.
Részleges célkitűzések:
1) Naszvad és Nagyigmánd Önkormányzati együttműködése annak érdekében, hogy erősebb partnerséget és a határ menti régió szorosabb összekapcsolását hozzák létre.
2) A kölcsönös kommunikációhoz és a fiatalok ismerkedéséhez szükséges feltételek kialakítása, a másik nemzet nyelvének megismerése.
3) A kultúrát, hagyományokat és kisebbségeket összefogó fesztiválok szervezése a határ menti régióban élő polgárok közötti kapcsolatok és az együttműködés javítása, erősítése szempontjából.
4) A határokon átnyúló együttműködés szintjének javítása jövőbeli tevékenységek tervezése által.
5) A kultúra, a hagyományok és a kézművesség bemutatása annak érdekében, hogy megőrizzük a két nemzet szellemi örökségét, ennek képi formában történő rögzítése.
A stratégiai és a részleges célok tükrözik és teljesítik a Kisprojekt-alap 4. prioritási tengelyének prioritásait és céljait- a közigazgatási szervek és a határmenti régióban élő polgárok határokon átnyúló együttműködésének elősegítése, a 4.1. Specifikus cél – Intézmények közötti határon átnyúló együttműködés szintjének javítása, polgárok közötti határon átnyúló együttműködés szélesítése. A projekt közös fesztiválok szervezésére, a közösségek és a polgárok közötti határokon átnyúló együttműködés létrehozására és megerősítésére összpontosít. Közös rendezvényeken keresztül két nemzetet tudunk összekapcsolni, közös múltjukra emlékeztetni és motiválni a fiatalokat arra, hogy az újonnan létrejött kapcsolatok jövőjévé váljanak. Ez javítani fogja a nemzetiségileg vegyes területeken történő kétnyelvű kulturális információcserét is.
Dátum vloženia:
5. 4. 2021 13:23
Dátum poslednej aktualizácie:
23. 6. 2022 13:05