Daň z nehnuteľnosti

Ako zistím, či mám podať daňové priznanie?
Ak počas roka nedošlo k žiadnym zmenám v nehnuteľnostiach, ktoré vlastníte, máte v nájme či užívate, daňové priznanie k dani z nehnuteľností nepodávate.

Ako zistím, či mám podať daňové priznanie?

Ak počas roka nedošlo k žiadnym zmenám v nehnuteľnostiach, ktoré vlastníte, máte v nájme či užívate, daňové priznanie k dani z nehnuteľností nepodávate.

Ak sa stanete vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti, alebo dôjde k zmene druhu alebo výmery pozemku, účelu využitia stavby, bytu alebo nebytového priestoru alebo vám zanikne vlastníctvo, správa, nájom alebo užívanie nehnuteľností, ste povinný podať čiastkové priznanie k dani z nehnuteľností.

Zistil som, že DP musím podať, ale dokedy ho mám odovzdať?

Ak u vás došlo k zmene v období medzi 2. januárom 2022 a 1. januárom (vrátane) 2023, ste povinný podať DP najneskôr do 31. januára 2023 – až na dve (dôležité) výnimky.

Ktoré sú tie dve (dôležité) výnimky?

Ak ste nadobudli nehnuteľnosť :
1.   dedením,
2. dražbou.
V týchto dvoch prípadoch musíte daňové priznanie podať do 30 dní od vzniku daňovej povinnosti.

Prehľad dátumov, ktoré rozhodujú o termíne podania DP:

1.   Ak nehnuteľnosť nadobudnete kúpou alebo darom, prípadne Vám nehnuteľnosť ubudne predajom či darovaním – je rozhodujúci dátum povolenia vkladu. To znamená, že kataster prepísal týmto dňom nehnuteľnosť zo starého vlastníka na nového vlastníka (z Katastra nehnuteľností zvyčajne do tridsiatich dní dostanete rozhodnutie, v ktorom tento dátum nájdete).

2.   Ak nehnuteľnosť zdedíte – nie je z pohľadu dane z nehnuteľnosti rozhodujúci dátum povolenia vkladu v katastri, ale dátum nadobudnutia právoplatnosti Osvedčenia (rozhodnutia) o dedičstve. Nachádza sa v ľavom hornom rohu Osvedčenia o dedičstve.

3.   Pri získaní právoplatného stavebného povolenia, kolaudačného rozhodnutia a rozhodnutia o zmene v užívaní stavby – je rozhodujúci dátum právoplatnosti rozhodnutia, ktorý vyznačí príslušný Stavebný úrad.

4.   Pri ukončení výstavby drobnej stavby – dátum, keď ohlásite ukončenie výstavby drobnej stavby.

5.  Ak nadobudnete nehnuteľnosť v dražbe – je dôležitý dátum nadobudnutia právoplatnosti dražby, alebo deň príklepu schválený súdom.

6.   Pri vzniku užívania napr. záhradky v záhradkárskej osade – dátum, kedy ste sa stali členom združenia, alebo dátum, keď ste kúpili užívateľské práva od predchádzajúceho užívateľa.

7.   Pri majetkovom vysporiadaní manželov po rozvode – dátum povolenia vkladu katastrom.

Dátum vloženia: 16. 1. 2023 14:57
Dátum poslednej aktualizácie: 16. 1. 2023 15:33