Ako môžeme prispieť k zníženiu množstva znečisťujúcich látok v ovzduší?
- používať len palivá (palivové drevo, drevené brikety, drevené pelety a uhlie) uvedené výrobcom zariadenia v návode na obsluhu,
- v zariadeniach na spaľovanie dreva spaľovať len čisté prírodné drevo s vlhkosťou pod 20 %,
- v kotloch spaľujúcich uhlie používať palivo s požadovanou sírnatosťou,
- nespaľovať v kotloch a krboch mokré drevo, drevotriesku, OSB dosky, rámy okien, chemicky ošetrené drevo a iný stavebný odpad,
- nespaľovať komunálny odpad (plienky, plastové fľaše, viacvrstvové obaly od nápojov, fólie, celofarebné letáky a časopisy, textil),
- dodržiavať správny postup pri rozkurovaní a dodržiavať podmienky pre dokonalé spaľovanie,
- pravidelne čistiť vykurovacie zariadenie a spalinovody (komín, dymovod),
- udržiavať vykurovacie zariadenie v dobrom technickom stave.
Treba zdôrazniť, že vo vykurovacích zariadeniach v domácnostiach je zakázané spaľovať odpad!
K riešeniu problému znečisťovania ovzdušia vykurovaním domácností na tuhé a kvapalné palivo prispela aj nová legislatíva, ktorá umožňuje kontrolovať tieto spaľovacie zariadenia v domácnostiach. Ak je podozrenie, že sused vo vedľajšom dome nekúri povoleným palivom, môže byť na neho podaný podnet na MsÚ Nesvady. Kontroly sa môžu vykonať len na základe prijatých podnetov od občanov. Hoci podnet dostane mesto Nesvady, kontrolu bude vykonávať Slovenská inšpekcia životného prostredia alebo iná odborne kvalifikovaná osoba.
Podľa podnetu budú kontroly v dome alebo byte, ktoré slúžia na trvalé alebo prechodné bývanie, prebiehať v dvoch fázach:
Keď MsÚ Nesvady dostane podnet, zašle do 5 dní prevádzkovateľovi spaľovacieho zariadenia písomné varovanie. Dostane v ňom informáciu o podozrení z porušovania zákona a oznámenie, že v prípade ďalšieho porušovania bude u neho vykonaná kontrola.
V prípade ďalšieho podnetu už MsÚ Nesvady kontaktuje Slovenskú inšpekciu životného prostredia. Túto informáciu dostane aj prevádzkovateľ.
V prípade, že nie je možné identifikovať osobu, ktorá je zodpovedná za prevádzku spaľovacieho zariadenia, stáva sa zodpovedným vlastník daného objektu. Na základe podnetu môže kontrolór vojsť do nehnuteľnosti. Ak je to potrebné, môže požiadať o pomoc Policajný zbor alebo Mestskú políciu. Pokiaľ sa dokáže spaľovanie zakázaných materiálov a palív, pokuta sa môže vyšplhať až do výšky 5000 €.
Znečistený vzduch nemusí byť cítiť ani vidieť, to však neznamená, že neškodí ľudskému zdraviu. Jeho dlhodobé vdychovanie je príčinou mnohých, najmä respiračných ochorení. Najohrozenejšími skupinami sú deti a starí ľudia. Nemalo by nám byť ľahostajné, ako budeme kúriť v našich domácnostiach.
Dátum vloženia:
12. 11. 2024 14:41
Dátum poslednej aktualizácie:
18. 11. 2024 8:39