Vláda SR prijala viaceré opatrenia v súvislosti so šíriacim sa ochorením COVID-19 (koronavírus). Ľudia budú povinní nosiť ochranné rúška, dôchodcovia by mali čo najviac obmedziť pohyb mimo svojich bytov, Ministerstvo zdravotníctva SR vyčlení nemocnice na liečbu koronavírusu a mnohé ďalšie opatrenia, ako.

• Zavedie sa povinné nosenie ochranných rúšok, ktoré zakrývajú nos a ústa, mimo svojho domu či bytu. Ľudia v radoch budú musieť dodržiavať dvojmetrový rozostup. Od konca marca sa bude pri vstupe do nemocníc, obchodov, fabrikách, či iných miest, kde sa hromadia ľudia, merať ľuďom telesná teplota.
  • MZ SR pripraví v skrátenom legislatívnom konaní opatrenie týkajúce sa odsunutia povinnosti vykonávať preventívne zdravotné prehliadky
  • Predlžuje sa platnosť zákazu fyzickým a právnickým osobám organizovať hromadné podujatia až do odvolania.

• Núdzový stav bude platiť v zariadeniach sociálnych služieb, ktoré poskytujú zdravotnú starostlivosť. Úrad verejného zdravotníctva SR zároveň uzavrie činnosť denných stacionárov a pre sociálne zariadenia vydá prísny epidemiologický režim. Návštevy v domovoch dôchodcov sú naďalej zakázané.
  • Pre seniorov nad 65 rokov sa zároveň určia špeciálne otváracie hodiny v obchodoch, a to od 9.00 do 12.00 h.
  • Dôchodcovia majú vychádzať zo svojho domu či bytu len v nevyhnutých prípadoch. Štát seniorom odporúča, aby radšej požiadali o pomoc iných, eliminovali sociálny kontakt s druhými ľuďmi, a to aj s rodinnými príslušníkmi. Vláda je pripravená v prípade nutnosti aj prijať zákaz vychádzania pre konkrétne skupiny ľudí. Mestá a obce majú zriadiť telefónne linky pre seniorov za účelom objednania si donášky potravín.

• Potraviny, drogérie, trafiky či obchody s predajom krmív pre zvieratá budú vždy v nedeľu zatvorené. Pôjde o sanitárny deň a deň, keď si majú oddýchnuť zamestnanci.
  • Ruší sa bezplatná železničná doprava pre študentov, pokiaľ budú uzatvorené školy

Dátum vloženia: 25. 3. 2020 13:02
Dátum poslednej aktualizácie: 25. 3. 2020 13:30